Menu


Jak dbać o szczenię ?


Nowy członek rodziny - jak o niego zadbać ?

W domu pojawił się nowy domownik, powinniśmy zadbać o jego potrzeby zdrowotne i bytowe. Weterynarz zapewni te pierwsze, a kochający właściciele postarają się o dobrostan psiaka.

Odrobaczanie szczenięcia rozpoczynamy jak najwcześniej tj. od czwartego - piątego tygodnia życia i powtarzamy według zaleconego przez lekarza weterynarii schematu. Pamiętajmy, że podawanie odpowiednich preparatów jest konieczne kilka razy w roku. Wiele pasożytów jest groźna dla ludzi stąd systematyczne odrobaczanie i usuwanie odchodów jest tak ważne dla zdrowia i zwierzęcia i jego opiekunów. 

Żywienie - pamiętajmy aby nie podawać mleka, dlatego że psy nie wytwarzają enzymu laktazy, który rozkłada białka mleka krowiego i mogą wystąpić biegunki i wymioty. Pamiętajmy też o unikaniu w menu naszego milusińskiego czekolady, cukierków, pokarmów z cebulą i czosnkiem. Niezbędne zapotrzebowanie w substancje odżywcze w tym wapń i fosfor oraz witaminy potrzebne do wzrostu są w pełnoporcjowych karmach. Podajemy kilka posiłków dziennie w ilości zależnej od wagi i wieku psa wg. tabeli na opakowaniu. Przy żywieniu tradycyjnym tak zwanym domowym zawsze dodajemy witaminy z mikroelementami w postaci proszku lub tabletek. Pamiętajmy aby pies miał stały dostęp do świeżej wody.

Ilość posiłków zależy od wieku psa: do 4 miesiąca życia karmimy 4x dziennie, między 4 a 12 miesiącem życia 3x, a dorosłe psy 2x dziennie. 

Zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać niż leczyć pamiętajmy o zabezpieczeniu psiaka przed pchłami i kleszczami, których w Inowrocławiu i okolicach jest bardzo dużo.. Odpowiednie preparaty zaleci weterynarz opiekujący się zwierzęciem.

Weterynarz również zaleci odpowiedni program szczepień dla malucha. Inowrocław , jak i inne miejscowości naszego rejonu, nie jest wolny od chorób zakaźnych, takich jak nosówka, kaszel kenelowy czy parwowiroza.
Lecznica Zwierząt Inowrocław

Porady

Strona 1 z 4  > >>

smakołyk dla ludzi-trucizna dla psów i kotów
Koniec roku, czas zabaw dla nas, dla zwierząt często trudny okres
Robaki u psów i kotów- problem ciągle aktualny. Informacje z kongresu, w którym Inowrocław reprezentowali weterynarze z naszej przychodni: lekarz weterynarii Anna Biegała i Tomasz Biegała.

Nasze przychodnie:

Inowrocław
ul. Wojska Polskiego 17
pn.-pt. 9-19
sb. 10-13
tel. 52 355 42 49
Weterynarz Inowrocław
Inowrocław
ul. Św. Ducha 16
pn.-pt. 10-12 i 15-17:30
sb. 10-12
tel. 52 353 37 31
Przychodnia Wterynaryjna Inowrocław

Weterynarz

Lekarz weterynarii (pot. weterynarz) – przedstawiciel jednej z trzech nauk lekarskich (obok medycyny i stomatologii) – osoba, która ukończyła 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej i uzyskała prawo do wykonywania zawodu nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną, posiadająca kwalifikacje do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. (Wikipedia)