Menu


Robaki u psów i kotów.


Robaki u psów i kotów- problem ciągle aktualny. Informacje z kongresu, w którym Inowrocław reprezentowali weterynarze z naszej przychodni: lekarz weterynarii Anna Biegała i Tomasz Biegała.

Robaki u psów i kotów problem ciągle aktualny.

    Toxocara canis i Toxocara cati to obleńce bytujące u psów i kotów. Zarażenie następuje przez spożycie inwazyjnych form paasożyta, które tworzą się z jaj wydalonych z jelit zakażonych zwierząt. Po spożyciu przez żywiciela larwy wędrują po organizmie drogą naczyń krwionośnych. U młodych zwierząt larwy wędrują z płuc do tchawicy i po połknięciu dojrzewają w przewodzie pokarmowym. Larwy bytują tez w narządach wewnętrznych jako larwy somatyczne. U ciężarnych suk są one reaktywowane i wędrując przez łożysko zarażają płody. Oseski mogą zarażać się przez spożycie mleka matki, w którym znajdują się larwy.

   Wydalone z kałem jaja , stają się inwazyjne w przeciągu 3 tygodni do kilku miesięcy i mogą przetrwać w takim stanie przez przynajmniej rok.

   W licznych badaniach stwierdzono występowanie pasożytów w 10-30% piaskownic, placów zabaw dla dzieci i parków, niestety dane te też dotyczą naszego miasta. Inowrocław i okolice nie są wyjątkiem.

   Jakie są objawy zarażenia?

    Najczęściej chorują młode zwierzęta. Rozwija się u nich zapalenie płuc, gdy larwy wędrują przez układ oddechowy i wtedy śmierć następuje po 2-3 dniach. Starsze kocięta i szczeniaki mogą być wychudzone, mieć biegunkę i wymioty,często wzdęty brzuch.

   Co może zrobić weterynarz by pomóc zwierzęciu?

   W pierwszej kolejności należy odrobaczyć naszego podopiecznego odpowiednimi preparatami przeciw pasożytniczymi. Pamiętajmy jednak, że to nie wszystko. Na ostatnim sympozjum, poświęconym walce z pasożytniczymi chorobami psów i kotów, w którym uczestniczyli z naszej przychodni lekarz weterynarii Anna Biegała i Tomasz Biegała, kładziono nacisk na zapobieganie inwazji i profilaktyczne podawanie leków w odpowiednich odstępach czasu. Weterynarz ma aktualnie dostęp do szerokiej gamy leków, które są skuteczne w zwalczaniu pasożytów.

   Według aktualnych zaleceń maluchy powinny być odrobaczane co 2 tygodnie do osiągnięcia 8 tygodnia życia, potem co miesiąc aż do 6 miesiąca zycia, a następnie co 3 miesiące.

   Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć więc warto zgłosić się do swojej przychodni, gdzie weterynarz zaproponuje odpowiednie środki i wytłumaczy jak je stosować.
Lecznica Zwierząt Inowrocław

Porady

Strona 1 z 4  > >>

smakołyk dla ludzi-trucizna dla psów i kotów
Koniec roku, czas zabaw dla nas, dla zwierząt często trudny okres
Robaki u psów i kotów- problem ciągle aktualny. Informacje z kongresu, w którym Inowrocław reprezentowali weterynarze z naszej przychodni: lekarz weterynarii Anna Biegała i Tomasz Biegała.

Nasze przychodnie:

Inowrocław
ul. Wojska Polskiego 17
pn.-pt. 9-19
sb. 10-13
tel. 52 355 42 49
Weterynarz Inowrocław
Inowrocław
ul. Św. Ducha 16
pn.-pt. 10-12 i 15-17:30
sb. 10-12
tel. 52 353 37 31
Przychodnia Wterynaryjna Inowrocław

Weterynarz

Lekarz weterynarii (pot. weterynarz) – przedstawiciel jednej z trzech nauk lekarskich (obok medycyny i stomatologii) – osoba, która ukończyła 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej i uzyskała prawo do wykonywania zawodu nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną, posiadająca kwalifikacje do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. (Wikipedia)